Parts, manuals and support for YT48DXLS
All the support you need for YT48DXLS. Manuals, spare parts, guides, how-to’s, and more.
Choose your SKU
For more product support please choose your SKU below.
Support content
Warranty
Warranty policy
Warranty service
Is your product broken?
Find your nearest dealer
General questions
You can always contact Husqvarna for general questions about our warranty.
Contact Husqvarna
Specifications
US-49 - 23HP Kawasaki, 48" ClearCut deck W/ CI Spindle, Hydrostatic, Pedal, Locking Diff
960 43 02‑26
Engine
Net power at preset rpm Energy
17.2 kW
Net power at preset rpm
3,300 rpm
Cylinders
2
Generator
15 A