Husqvarna 40-USB150X
Compact and lightweight bi-directional USB adapter.
The Husqvarna 40-USB150X is a compact USB-C adapter featuring two built-in USB-C PD ports. The bi-directional port supports up to 100 W for both charging and discharging, while the single-directional port provides 45 W for charging. Using the adapter allows to charge your laptop, smartphone, or hearing protection, among other devices with a Husqvarna BLi-X 40V battery as the power source. Thanks to its bi-directional functionality, the adapter can also charge your Husqvarna BLi-X 40V battery via USB-C PD compatible power source, such as USB-C PD charger or power bank. The robust design makes this adapter a useful gadget for professionals in the field. Part of the flexible Husqvarna BLi-X 40V battery system. USB standard charger and cable are not included.
Product Information
Features
(6)
Specifications
Compare specifications and features with similar Husqvarna products.
Compare
USB-C charger US/CA
970 72 25‑02
Product data
Charging current
5 A
Rated Current
5V/9V/12V/15V⎓3 A
Frequency
50-60 Hz
GTIN-12/UPC-A
USB-C charger US/CA
970 72 25‑02
Battery
Battery ECO system
Husqvarna BLi-X 36 V