Parts, manuals and support for YTH22K42
All the support you need for YTH22K42. Manuals, spare parts, guides, how-to’s, and more.
Choose your SKU
For more product support please choose your SKU below.
Support content
Manuals & Documents
(4)
See all manuals & documents
Warranty
Warranty policy
Warranty service
Check your warranty
Login or create an account on MyPages to check your warranty period.
MyPages
Is your product broken?
Find your nearest dealer
General questions
You can always contact Husqvarna for general questions about our warranty.
Contact Husqvarna
Specifications
Canada
960 48 00‑56
Engine
Cylinder displacement
44.2 cu.inch
Engine brand
Kohler
Motor/engine manufacturer
Kohler
Engine name
KT 7000
Net power at preset rpm Energy
16.4 kW
Net power at preset rpm
3,300 rpm
Cylinders
2
Generator
12 A
Power/fuel type
Petrol
Oil filter
Yes
Canada
960 48 00‑56
Cutting deck
Cutting width
42 in