Parts, manuals and support for YTH20K42
All the support you need for YTH20K42. Manuals, spare parts, guides, how-to’s, and more.
Choose your SKU
For more product support please choose your SKU below.
Spare parts
Choose the part you wish to repair
WHEELS AND TIRES
Choose your preferred view type for the spare parts
Name
SKU
Support content
Manuals & Documents
(4)
See all manuals & documents
Accessories
(17)
Warranty
Warranty policy
Warranty service
Check your warranty
Login or create an account on MyPages to check your warranty period.
MyPages
Is your product broken?
Find your nearest dealer
General questions
You can always contact Husqvarna for general questions about our warranty.
Contact Husqvarna
Specifications
Dealer
960 43 02‑74
Engine
Cylinder displacement
44 cu.inch
Engine brand
Kohler
Motor/engine manufacturer
Kohler
Engine name
7000 Series
Net power at preset rpm Energy
14.9 kW
Net power at preset rpm
3,300 rpm
Cylinders
2
Generator
12 A
Power/fuel type
Petrol
Oil filter
Yes
Dealer
960 43 02‑74
Cutting deck
Cutting width
42 in
Nose roller
No
Anti-scalp wheels
4
Drive system
Drive method
Pedal-operated
Speed reverse max
2.5 mph
Equipment
Seat material
Vinyl
Front-End Protection
Available as accessory
Hour meter type
Digital with pre-programmed service intervals
Seat back height
High 15"