Parts, manuals and support for YT42DXLS
All the support you need for YT42DXLS. Manuals, spare parts, guides, how-to’s, and more.
Choose your SKU
For more product support please choose your SKU below.
Spare parts
Choose the part you wish to repair
CHASSIS AND ENCLOSURES
Choose your preferred view type for the spare parts
Name
SKU
Support content
Manuals & Documents
(14)
See all manuals & documents
Warranty
Warranty policy
Warranty service
Check your warranty
Login or create an account on MyPages to check your warranty period.
MyPages
Is your product broken?
Find your nearest dealer
General questions
You can always contact Husqvarna for general questions about our warranty.
Contact Husqvarna
Specifications
YT42DXLS
960 48 00‑84
Engine
Cylinder displacement
44.2 cu.inch
Engine brand
Kohler
Motor/engine manufacturer
Kohler
Net power at preset rpm Energy
17.9 kW
Net power at preset rpm
3,300 rpm
Cylinders
2
Generator
15 A
Power/fuel type
Petrol
Oil filter
Yes
YT42DXLS
960 48 00‑84
Cutting deck
Cutting width
42 in