Parts, manuals and support for LGTH22V48
All the support you need for LGTH22V48. Manuals, spare parts, guides, how-to’s, and more.
Choose your SKU
For more product support please choose your SKU below.
Support content
Warranty
Warranty policy
Warranty service
Check your warranty
Login or create an account on MyPages to check your warranty period.
MyPages
Is your product broken?
Find your nearest dealer
General questions
You can always contact Husqvarna for general questions about our warranty.
Contact Husqvarna
Specifications
Canada
960 48 00‑59
Engine
Cylinder displacement
44.18 cu.inch
Engine brand
Briggs & Stratton
Motor/engine manufacturer
Briggs & Stratton
Engine name
Endurance Series
Net power at preset rpm Energy
17.9 kW
Net power at preset rpm
3,300 rpm
Cylinders
2
Generator
16 A
Power/fuel type
Petrol
Oil filter
Yes
Canada
960 48 00‑59
Cutting deck
Cutting width
48 in
Nose roller
Yes
Anti-scalp wheels
4
Drive system
Drive method
Lever-operated
Speed reverse max
2.9 mph
Equipment
Seat material
Vinyl
Front-End Protection
Tube Bumper
Hour meter type
Digital with pre-programmed service intervals
Seat back height
High 15"