Parts, manuals and support for GTH24V54
All the support you need for GTH24V54. Manuals, spare parts, guides, how-to’s, and more.
Choose your SKU
For more product support please choose your SKU below.
Spare parts
Choose the part you wish to repair
CHASSIS / FRAME
Choose your preferred view type for the spare parts
Name
SKU
Support content
Warranty
Warranty policy
Warranty service
Check your warranty
Login or create an account on MyPages to check your warranty period.
MyPages
Is your product broken?
Find your nearest dealer
General questions
You can always contact Husqvarna for general questions about our warranty.
Contact Husqvarna
Specifications
Canada
960 48 00‑63
Engine
Cylinder displacement
44.2 cu.inch
Engine brand
Briggs & Stratton
Motor/engine manufacturer
Briggs & Stratton
Engine name
Endurance Series
Net power at preset rpm Energy
17.9 kW
Net power at preset rpm
3,300 rpm
Cylinders
2
Generator
16 A
Power/fuel type
Petrol
Oil filter
Yes
Canada
960 48 00‑63
Cutting deck
Cutting width
54 in