Firewood - For Web Only

Najbolja vrsta drveta za ogrjev

Različite vrste drva za ogrjev izgaraju različitim brzinama, stvarajući različite količine dima i ispuštajući različite mirise. Kada tražite dobro drvo za ogrjev, razmotrite ove ključne karakteristike:

  • Suhoća: Što suše to bolje. Nakon što je stablo posječeno i iscijepano u drva za ogrjev, potrebno je da se osuši, odnosno „odleži” oko godinu dana. Suvo drvo se lakše pali. Osim toga, gori toplije i čišće, stvarajući manje čađi i kreozota koji se nakupljaju u dimnjaku.
  • Gustoća: Visoka gustoća je bolja od niske gustoće. Gušće drvo gori toplije, sporije i stabilnije, što dovodi do ujednačenije temperature i manjeg održavanja.
  • Sadržaj smole: Poželjan je nizak sadržaj smole. Drvo s visokim sadržajem smole stvara više dima i iskri kako se džepovi smole zagrijavaju.  
  • Miris: Neke vrste drva, poput trešnje ili jabuke, cijenjene su zbog svog posebnog, slatkog mirisa koji vatri može dati puno ugođaja. Izvrstan su način i za aromatiziranje hrane s roštilja ili dimljene hrane.
Husqvarna Axe - Landscape

Obaranje drveća i cijepanje drva za ogrjev

Pravilno cijepano drvo se bolje suši i gori ravnomjernije i učinkovitije. Kod pripreme drva za ogrjev svježe oboreno drveće se reže na kolutove ili cjepanice – brz rad s modernom motornom testerom. Ti kolutovi se zatim cijepaju sjekirom i ostavljaju da se osuše kako bi se drvo pravilno osušilo za optimalno gorenje. Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći u cijepanju drva za ogrjev:

  • Priprema: Pogledajte priručnik za upotrebu opreme da biste razumjeli pravilno korištenje i preporučenu ličnu zaštitnu opremu (LZO).     
  • Koristite pravi alat: Sjekire su bolje za manje cjepanice, a teži malj za veće.
  • Cijepanje duž vlakana drva: Cijepajte duž vlakana drva, ciljajući na pukotine ili čvorove u drvu.
  • Koristite klin za cijepanje: Za posebno teške cjepanice koristite klin i malj za postepeno cijepanje drva.
  • Koristite vodootpornu torbu za cjepanice: Vodootporna torba za cjepanice olakšava transport drva i štiti od vlage.
Hardwood vs Softwood - Web only

Tvrdo drvo u odnosu na meko drvo – najbolje drvo za loženje

Drvo za ogrjev se može klasificirati kao tvrdo ili meko drvo. Tvrdo drvo je gušće i jače od mekog drva, što tvrdo drvo čini preferiranim izborom. Uopšteno sadrže manje smole, što rezultira čišćom vatrom.

Zanimljivo je da su geni ti koji ga klasifikuju kao tvrdo ili meko, a ne tvrdoća drveta. Tvrdo drvo dolazi od cvatućeg drveća sa širokim lišćem koje obično opada u jesen i ima ga više u umjerenim područjima s listopadnim šumama. S druge strane, dolazi od zimzelenog drveća koje se razmnožava iglicama i češerima. Oni su češće prisutni u sjevernim regijama s hladnijom klimom ili na visokim nadmorskim visinama.

Firewood - For Web Only

Najbolje drvo za kamine

Najbolje drvo za loženje u kaminima je ono koje nudi duže vrijeme gorenja, postojanu toplotu i minimalan dim. To zahtijeva gusto tvrdo drvo s niskim sadržajem smole koje je cijepano i osušeno, uz dodatni bonus ako ima miris. Hikori, javor i hrast najčešće se koriste za kamine.  

  • Hikori: Hikori je jedno od najgušćih vrsta drveta, poznat po visokoj toplotnoj snazi i zemljanom, blagom slatkastom mirisu. Popularan je izbor ne samo za kamine nego i za dimljenje mesa, zahvaljujući svojom posebnom mirisu.
  • Javor: Često se smatra jednim od najboljih drva za kamin, javor je poznat po svom slatkom, prepoznatljivom mirisu i pouzdanom gorenju. Njegova gustoća osigurava postojanu, dugotrajnu vatru, što ga čini popularnim izborom za mnoge vlasnike kuća.
  • Hrast: Hrast je poznat po visokoj toploti i sporom, dosljednom gorenju, što ga čini pouzdanim izborom za kamine kojim se lako upravlja.
Firewood - For Web Only

Najbolje drvo za logorsku vatru

Odabir najboljeg drveta za logorsku vatru zahtijeva nešto što je lako zapaliti, uz postojanu toplotu i minimalan dim. Najbolje drvo često uključuje mješavinu mekog drva, koje se brzo zapali, i tvrdog drva, koje pruža dugotrajno, čisto gorenje. Neka od najboljih drva za logorsku vatru su:

  • Cedar: Omiljen za logorske vatre zbog brzog paljenja i izrazite arome, cedar takođe gori toplo. Međutim, budući da brzo gori, najučinkovitiji je u kombinaciji s dugotrajnijim tvrdim drvom. Osim toga, cedar djeluje kao prirodni repelent protiv komaraca.
  • Bor: Još jedno meko drvo koje se lako pali i jarko gori, bor je vrlo prikladan za paljenje logorske vatre. Međutim, njegov visoki sadržaj smole može stvoriti mnogo dima, pa ga je najbolje koristiti za paljenje vatre, a ne za njeno održavanje.
  • Breza: Svestran izbor, breza brzo gori za tvrdo drvo, ali traje duže od većine mekih drva. Njena kora je vrlo zapaljiva, što je čini izvrsnim za paljenje vatre. Breza je izvrsna za kratke logorske vatre ili u kombinaciji s drugim tvrdim drvetom da gori duže.
Firewood - For Web Only

Najtoplije drvo

Drvo koje najviše gori obično je najgušće tvrdo drvo, naime hrast, hikori i Maklura. Ova drva su idealna za stvaranje intenzivne toplote, što ih čini izvrsnim za kuhanje na logorskoj vatri ili grijanje po hladnom vremenu.

  • Hrast: Hrast gori toplo i postojano, ali bez puno mirisa.
  • Hikori: Poznat po svojoj intenzivnoj toploti i dugom vremenu gorenja, hikori gori toplije od mnogih drugih vrsta drva. Njegov jak plamen i jedinstvena aroma ga čine omiljenim za grijanje i kuhanje.
  • Maklura: Često se navodi kao najtoplije dostupno drvo, Maklura stvara intenzivnu toplotu. Međutim, njena žilavost može otežati cijepanje.
Firewood - For Web Only

Drvo za ogrjev s najboljim mirisom

Izrazite arome različitih drva za ogrjev potječu od njihovih jedinstvenih mješavina sokova, eteričnih ulja i organskih spojeva. Određena drva se mogu odabrati posebno zbog svojih ugodnih mirisa koji pomažu u poboljšanju ugođaja, daju okus hrani i čak pružaju aromaterapiju. Evo nekoliko opcija drva za ogrjev s najboljim mirisom:

  • Jabuka: Sa svojom slatkom i voćnom aromom, jabuka je omiljena za ljetne roštilje nakon sezone orezivanja voćnjaka. 
  • Trešnja: Drvo trešnje ima blag, sladak miris i čisto gori, što ga čini dobrim drvetom za kamin ili peć na drva. 
  • Hikori: Glavno drvo južnjačkog roštilja sa snažnom i zemljanom aromom, hikori je jedno od najboljih vrsta tvrdih drva za grijanje ili kuhanje.

Vodič za dobro drvo za ogrjev

Sada kada znamo koja su najbolja drva za ogrjev za razne situacije i prilike, pogledajmo kako stoje ostali. 

Upoređivanje drva za ogrjev – koje drvo najduže gori

Raznolikost drveta
Vrsta drveta (tvrdo, meko)Toplotna vrijednost (visoka, niska)Trajanje gorenja (dugo, kratko)MirisStvaranje dimaNajbolje upotrebe
PepeoTvrdo drvoVisoka toplotna vrijednost, pruža toplotu i postojanost.
Dugo trajanje gorenja.
Nije baš uočljivo.
Nisko stvaranje dima, čisto gorenje.
Dobro za grijanje doma i peći na drva.
BrezaTvrdo drvoVisoka toplotna vrijednost.
Umjereno trajanje gorenja.
Ugodan, slatkasti miris.
Umjereno stvaranje dima.
Jedno od najboljih drva za logorsku vatru. 
CedarMeko drvoSrednja toplotna vrijednost, ali se brzo zapali.
Kratko trajanje gorenja, brzo se zapali.
Snažan, aromatičan miris, često se koristi za paljenje zbog svog mirisa.
Umjereno stvaranje dima, može proizvesti iskre.
Izvrsno za paljenje i miješanje s drugim drvima za logorske vatre. Prirodni repelent za insekte.
Sjevernoamerička crna topolaTvrdo drvo, mekše od drugih tvrdih drva.Niska toplotna vrijednost, stvara više pepela.
Kratko trajanje gorenja, brzo se zapali.
Generalno se smatra neugodnim.
Visoko stvaranje dima.
Bolje za loženje ili vatru na otvorenom.
BrijestTvrdo drvo, mekše od drugih tvrdih drva.Srednja toplotna vrijednost.
Dugo trajanje gorenja, posebno nakon što je dobro osušeno. Nije jako primjetno ako je dovoljno osušeno.Umjereno do visoko stvaranje dima, često tinja.Pogodno za peći na drva i kamine, ali zahtijeva odgovarajuće sušenje.
HikoriTvrdo drvoVrlo visoka toplotna vrijednost.
Dugo trajanje gorenja.
Jak miris dima. popularno za kuhanje.
Nisko do umjereno stvaranje dima.Idealno za peći na drva, kamine i dimljenu hranu.
JavorTvrdo drvoVisoka toplotna vrijednost, gori čisto i postojano.
Dugo trajanje gorenja.
Slatkog i ugodnog mirisa.
Nisko stvaranje dima, čisto gorenje.
Izvrsno za grijanje doma i kamine. Jedno od najboljih drva za peći na drva.
HrastTvrdo drvoVrlo visoka toplotna vrijednost.
Dugo trajanje gorenja, dosljedno gorenje.
Minimalno uz odgovarajuće sušenje.
Nisko stvaranje dima s minimalnim ostacima. Izvrsno za grijanje doma, peći na drva i kamine.
BorMeko drvoNiska do srednja toplotna vrijednost, brzo gori s jakim plamenom.
Kratko trajanje gorenja, brzo se zapali. Prepoznatljiv, smolast miris.
Visoko stvaranje dima.
Uglavnom se koristi za loženje i vatru na otvorenom. Ne preporučuje se za upotrebu u zatvorenom prostoru zbog nakupljanja smole.
TopolaTvrdo drvo, mekše od drugih tvrdih drva.Niska toplotna vrijednost.Kratko trajanje gorenja.
Miriše  previše jako ako je loše osušeno.
Visoko stvaranje dima, sklono je tinjanju.
Bolje je za vatru na otvorenom.

Savjeti za drva za ogrjev

Sada kada raspoznajete drva za ogrjev, bilo za vatru u zatvorenom ili na otvorenom, evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da izvučete najviše iz svog drveta za ogrjev:

  • Provjerite štetočine: Potražite znakove truleži, mase jajašaca ili ostatke u prahu (frass) od insekata koji buše drvo.
  • Odredite je li osušeno: Osušeno drvo za ogrjev obično ima tamniju, blijedu sivo-smeđu boju, s vidljivim pukotinama i rascjepima na krajevima. Dobro osušene cjepanice takođe se čine lakšima zbog svoje veličine i proizvode jasno „zveckanje” kada se sudare, za razliku od „lupkanja” vlažnog, svježeg ili neosušenog drveta.
  • Pravilno ga skladištite: Kako biste izbjegli upijanje vlage, držite drvo na odignutom mjestu pomoću drvenih polica, paleta ili cigli. Pokrijte s gornje strane kako biste ga zaštitili od kiše i snijega, ali ostavite strane otvorene za ventilaciju. Prilikom slaganja ostavite prostor između cjepanica za cirkulaciju zraka. Istražite naše motorne testere. Istražite sjekire i grotla.

Istražite motorne testere

(24)