Firewood - For Web Only

Najbolje vrste drveta za ogrev

Različite vrste drveta za ogrev sagorevaju različitim brzinama, proizvodeći različite količine dima i ispuštajući različite arome. Kada tražite dobro drvo za ogrev, razmotrite sledeća ključna svojstva:

  • Suvoća: Što suvlje, to bolje. Nakon što se stablo poseče i iseče u drvo za ogrev, mora da se suši, ili „sazreva“, tokom otprilike godinu dana. Suvo drvo je lakše potpaliti. Osim toga, gori jače i čistije, proizvodeći manje čađi i kreozota koji će se nakupljati u dimnjaku.
  • Gustina: Veća gustina je bolja od manje gustine. Drvo veće gustine gori jače, sporije i postojanije, što dovodi do stabilnije temperature i manje održavanja.
  • Sadržaj smole: Mala količina smole je poželjnija. Drvo sa velikim sadržajem smole proizvodi više dima i varnica kako se smolni džepovi zagrevaju.  
  • Aroma: Neke vrste drveta, poput trešnje ili jabuke, cenjene su zbog svoje izrazite, slatkaste arome koja može pružiti dosta ugodnog ambijenta vatri. Isto tako su odlični načini za aromatizovanje hrane sa roštilja ili dimljene hrane.
Husqvarna Axe - Landscape

Obaranje drveća i cepanje drveta za ogrev

Pravilno iscepano drvo se bolje suši i gori ravnomernije i efikasnije. Prilikom pripreme drveta za ogrev, sveže posečena stabla se režu na oblice ili trupce – brz rad sa modernom motornom testerom. Te se oblice zatim cepaju sekirom i ostavljaju da sazrevaju kako bi se drvo pravilno osušilo za optimalno gorenje. Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći u cepanju drveta za ogrev:

  • Priprema: Pročitajte priručnik za upotrebu opreme da biste shvatili načine za pravilno korišćenje i koja se lična zaštitna oprema (PPE) preporučuje.     
  • Koristite odgovarajući alat: Sekire su bolji izbor za manje trupce a teška cepačka sekira za veće trupce.
  • Cepajte duž vlakna: Cepajte duž vlakna, ciljajući pukotine ili čvorove u drvetu.
  • Koristite klin za cepanje: Za naročito tvrde trupce koristite klin za cepanje i malj da biste postepeno iscepali drvo.
  • Koristite vodootpornu torbu za trupce: Korišćenjem vodootporne torbe za trupce se olakšava transport drva i ona se štite od vlage.
Hardwood vs Softwood - Web only

Tvrdo drvo u odnosu na meko drvo – najbolje drvo za loženje

Drvo za ogrev se može klasifikovati kao tvrdo drvo ili meko drvo. Vrste tvrdog drveta imaju veću gustinu i tvrdoću u odnosu na vrste mekog drveta, što čini da je tvrdo drvo poželjniji izbor. Generalno, sadrže i manje smole, što za rezultat ima vatru koja je čistija.

Zanimljivo je da nije u pitanju sama tvrdoća drveta, već geni koji ga klasifikuju kao jednu ili drugu vrstu. Tvrdo drvo dolazi od cvetajućeg drveća sa širokim lišćem koje obično opada u jesen i ima ga više u područjima sa umerenom klimom i sa listopadnim šumama. S druge strane, meko drvo dolazi od zimzelenog drveća koje se razmnožava iglicama i šišarkama. Te vrste su obično češće u severnim regionima sa hladnijom klimom ili na velikim nadmorskim visinama.

Firewood - For Web Only

Najbolje drvo za kamine

Najbolje drvo za loženje u kaminima je ona vrsta koja nudi duže vreme sagorevanja, ujednačenu toplotu i minimalnu količinu dima. To zahteva tvrdo drvo velike gustine, sa malim sadržajem smole, koje je iscepano i osušeno – a bonus je ako ima i miris. Hikori, javor i hrast su najčešći izbor za loženje u kaminima.  

  • Hikori: Hikori je jedna od vrsta sa najvećom gustinom, poznat po svojoj velikoj kalorijskoj snazi i zemljanoj, blago slatkastoj aromi. Popularan je izbor ne samo za kamine, već i za dimljenje mesa, zahvaljujući svojoj posebnoj aromi.
  • Javor: Često se smatra jednim od najboljih drva za kamin, javor je poznat po svom slatkastom, prepoznatljivom mirisu i pouzdanom gorenju. Njegova gustina obezbeđuje stabilnu, dugotrajnu vatru, što ga čini popularnim izborom za mnoge vlasnike kuća.
  • Hrast: Hrast je poznat po velikoj toploti i sporom, postojanom sagorevanju, što ga čini pouzdanim i praktičnim izborom za kamine
Firewood - For Web Only

Najbolje drvo za logorsku vatru

Biranje najboljeg drveta za logorsku vatru zahteva nešto što je lako potpaliti, plus daje stalnu toplotu i minimalnu količinu dima. Najbolje drvo često uključuje mešavinu mekog drveta, koje se brzo zapali, i tvrdog drveta, koje obezbeđuje trajno i čisto sagorevanje. Neke od najboljih vrsta drveta za logorsku vatru su:

  • Kedar: Omiljeni izbor za logorske vatre zbog brzog paljenja i izrazite arome, kedar takođe daje toplotu tokom sagorevanja. Ipak, budući da brzo gori, najefikasniji je kada je uparen sa dugotrajnijim tvrdim drvetom. Osim toga, kedar deluje kao prirodno sredstvo za odbijanje komaraca.
  • Bor: Još jedno meko drvo koje se lako pali i gori intenzivno, bor je pogodan za paljenje logorske vatre. Međutim, njegov veći sadržaj smole može proizvesti mnogo dima, tako da ga je najbolje koristiti za paljenje vatre, a ne za održavanje.
  • Breza: Svestran izbor, breza brzo gori za tvrdo drvo, ali traje duže od većine vrsta mekog drveta. Njena kora je veoma zapaljiva, što je čini odličnom za paljenje vatre. Breza je odlična za kratkotrajne logorske vatre ili kada je uparena sa drugim tvrdim drvetom za duže sagorevanje.
Firewood - For Web Only

Drvo koje najintenzivnije gori

U grupi drva koja najintenzivnije gore su obično vrste tvrdog drveta sa najvećom gustinom, naime hrast, hikori i osidž pomorandža. Ove vrste drveta su idealne za stvaranje intenzivne toplote, što ih čini odličnim za kuvanje na logorskoj vatri ili grejanje po hladnom vremenu.

  • Hrast: Hrast gori intenzivno i postojano, ali bez mnogo mirisa.
  • Hikori: Poznat po svojoj intenzivnoj toploti i dugom vremenu sagorevanja, hikori gori intenzivnije od mnogih drugih vrsta drveta. Njegov jak plamen i jedinstvena aroma čine ga omiljenim izborom i za grejanje i za kuvanje.
  • Osidž pomorandža: Često se navodi kao dostupno drvo sa najintenzivnijim gorenjem, osidž pomorandža proizvodi intenzivnu toplotu. Međutim, njena žilavost može otežati cepanje.
Firewood - For Web Only

Drvo za ogrev najboljeg mirisa

Izrazite arome različitih vrsta drva za ogrev potiču od njihove jedinstvene mešavine soka, eteričnih ulja i organskih jedinjenja. Određene vrste drveta mogu biti izabrane posebno zbog njihovih prijatnih mirisa kako bi se poboljšao ambijent, ukus hrane, pa čak i obezbedila aromaterapija. Evo nekih od opcija drva za ogrev sa najboljim mirisom:

  • Jabuka: Sa svojom slatkastom i voćnom aromom, jabuka je omiljen izbor za letnje roštiljanje nakon sezone rezidbe voćnjaka. 
  • Trešnja: Drvo trešnje ispušta blag, slatkast miris i gori čisto, što ga čini dobrim drvetom za kamine ili peći na drva. 
  • Hikori: Glavni deo južnjačkog roštilja sa jakom i zemljanom aromom, hikori je jedno od najboljih vrsta tvrdog drveta za grejanje ili kuvanje.

Vodič za dobro drvo za ogrev

Sada kada znamo koje je najbolje drvo za ogrev za različita okruženja i u različitim prilikama, hajde da vidimo kako se ostala porede sa njima. 

Poređenje drveta za ogrev – koje drvo gori najduže

Raznovrsnost drveta
Vrsta drveta (tvrdo, meko)Toplotna vrednost (velika, mala)Vreme sagorevanja (dugo, kratko)AromaProizvodnja dimaNajbolje upotrebe
PepeoTvrdo drvoVelika toplotna vrednost, gori jako i postojano.
Dugo vreme sagorevanja.
Nije mnogo primetno.
Mala proizvodnja dima, gori čisto.
Dobro za grejanje kuće i za peći na drva.
BrezaTvrdo drvoVelika toplotna vrednost.
Umereno vreme sagorevanja.
Prijatna, slatkasta aroma.
Umerena proizvodnja dima.
Jedno od najboljih vrsta drveta za logorsku vatru. 
KedarMeko drvoSrednja toplotna vrednost, ali se brzo zapali.
Kratko vreme sagorevanja, brzo se zapali.
Snažan, aromatičan miris, često se koristi kao drvo za potpalu zbog svog mirisa.
Umerena proizvodnja dima, može da proizvede varnice.
Sjajan izbor kao drvo za potpalu i za mešanje sa ostalim vrstama drveta za logorsku vatru. Prirodno sredstvo za odbijanje insekata.
Pamučno drvoTvrdo drvo, mekše od ostalih vrsta tvrdog drveta.Mala toplotna vrednost, proizvodi više pepela.
Kratko vreme sagorevanja, brzo se zapali.
Generalno se smatra neprijatnim.
Velika proizvodnja dima.
Bolje je za potpaljivanje vatre ili za vatre na otvorenom.
BrestTvrdo drvo, mekše od ostalih vrsta tvrdog drveta.Srednja toplotna vrednost.
Dugo vreme sagorevanja, posebno kada je dobro osušeno. Nije baš primetno ako je dovoljno osušeno.Umerena do velika proizvodnja dima, često tinja.Pogodno za peći na drva i kamine, ali zahteva odgovarajuće sušenje.
HikoriTvrdo drvoVeoma velika toplotna vrednost.
Dugo vreme sagorevanja.
Jaka aroma dima. Popularno za kuvanje.
Mala do umerena proizvodnja dima.Idealno za peći na drva, kamine i dimljenu hranu.
JavorTvrdo drvoVelika toplotna vrednost, gori čisto i postojano.
Dugo vreme sagorevanja.
Slatkasta i prijatna aroma.
Mala proizvodnja dima, gori čisto.
Odlično za grejanje kuće i za kamine. Jedno od najboljih drva za peć na drva.
HrastTvrdo drvoVeoma velika toplotna vrednost.
Dugo vreme sagorevanja, postojano sagorevanje.
Minimalno sa adekvatnim sušenjem.
Mala proizvodnja dima sa minimalnim ostatkom. Odlično za grejanje kuće, za peći na drva i kamine.
BorMeko drvoMala do srednja toplotna vrednost, brzo gori sa jakim plamenom.
Kratko vreme sagorevanja, brzo se zapali. Prepoznatljiv, smolast miris.
Velika proizvodnja dima.
Uglavnom se koristi za potpalu i vatre na otvorenom. Ne preporučuje se za upotrebu u zatvorenom prostoru zbog nakupljanja smole.
TopolaTvrdo drvo, mekše od ostalih vrsta tvrdog drveta.Mala toplotna vrednost.Kratko vreme sagorevanja.
Ima izrazito intenzivan miris ako je drvo loše osušeno.
Velika proizvodnja dima, ima tendenciju da tinja.
Bolje je za vatre na otvorenom.

Saveti za drvo za ogrev

Sada kada dobro poznajete oblast drveta za ogrev, bilo da su za unutrašnje ili spoljašnje prostore, evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da izvučete najviše iz drveta za ogrev:

  • Proverite ima li štetočina: Potražite znakove truleži, jajne mase ili prašinastih ostataka (frasa, odnosno izmeta insekata) od insekata koji buše drvo.
  • Utvrdite da li je drvo osušeno: Osušeno drvo za ogrev tipično ima tamniju, više izbledelu sivo-smeđu boju, sa vidljivim pukotinama i rascepima na krajevima. Dobro osušeni trupci isto tako daju osećaj manje težine u odnosu na svoju veličinu i proizvode jasan zveket kada se udare jedno o drugo, za razliku od zvuka tupog udarca vlažnog, sirovog ili neosušenog drveta.
  • Skladištite ih na ispravan način: Da biste izbegli upijanje vlage, držite drva podignuta na drvenim stalcima, paletama ili ciglama. Pokrijte vrh da biste drvo zaštitili od kiše i snega, ali ostavite strane otvorenim radi ventilacije. Prilikom slaganja, ostavite prostor između trupaca da bi postojala cirkulacija vazduha. Istražite naše motorne testere. Istražite sekire i sekirice.

Istražite motorne testere

(24)