- Ako je već došlo do štete, možete da kupite zaceljujući balzam i nanesete ga na stablo i pupoljke.
- Trava je lomljiva po mrazu i hladnom vremenu, pa izbegavajte da hodate po travnjaku i da na njega bacate velike količine snega ako čistite staze.
- Jeste li zaboravili da prošle jeseni orežete jabuke ili kruške? Ako ste pažljivi i to radite pažljivo, i jabuke i kruške obično možete da orežete u ovo doba godine bez gubitka mnogo biljnog soka.
Baštovanski kalendar – lista dvorišnih poslova
U dvorištu uvek ima posla. Ali, kad je najbolje vreme za koji posao? U baštovanskom kalendaru ćete uvek naći najbolje savete za poslove koje bi trebalo obaviti svakog meseca.


Januar
- Nova godina, novi planovi! Vreme je za sanjarenje i planiranje svih dvorišnih projekata za sledeće proleće – a ako sanjate o travnjaku koji se brine samo o sebi, možda je vreme da razmislite o tomekoja robotska kosačica odgovara vašem travnjaku da biste sve montirali i bili spremni za vreme kad trava krene da raste.
- Ako živite u oblasti sa snežnim padavinama, obratite pažnju na to koliko ga ima – umereno debeo prekrivač štiti biljke i rastinje, ali ako se nakvasi i oteža, postoji opasnost da će težina snega slomiti neke grančice i izdanke. Nežno otresite sneg sa grančica i grmova ako vidite da su počele previše da se savijaju pod težinom snega. Zaštitite mlade biljke i grmove od gladi malih životinja – nagurajte sneg oko osnove biljke, tako da ne mogu da se podvuku ispod zaštitnog pokrivača ili obloge. Tako ćete i zaštititi biljke od zimskih mrazeva.

Februar
- Planovi za sledeću sezonu su naveliko u toku, a u februaru ćete videti kako bašta polako ponovo oživljava. Vreme je da proverite kosačicu i pošaljete je na popravku ako je potrebno.
- U servisu je obično dug red na proleće, pa spremite sve pre nego što trava počne da raste i izbegnite gužvu u lokalnom servisu.
- Februar je savršeno vreme da zaštitite osetljive biljke i grmlje kao što su beli kedar i šimšir od prolećnog sunca tako što ćete ih pokriti grančicama jele ili jutenim platnom, da se ne bi prerano probudile iz hibernacije i probale da povuku vodu iz zamrznutog tla.
- Ako višegodišnje biljke tad krenu da izbijaju iz tla, pokrijte ih jesenjim lišćem i grančicama radi dodatne zaštite od mraza. Podrezivanje i usitnjavanje biljaka na međama možete da obavite sad, ako to niste uradili zimus.

Mart
- Proverite travnjak – ima li u njemu mnogo mahovine? Ako je tako, pažljivo izgrabuljajte gornji sloj (ili koristite fini pesak ako ima mnogo mahovine).
- Kad se sneg otopi i temperatura bude 10 – 15°C, možete da započnete sa đubrenjem travnjaka. Razbacajte đubrivo kad pada kiša. Pravilo je pomalo nađubrite travnjak svakih 4–5 nedelja, a više svake 6–8 nedelje.
- Možete da orežete jabuke i kruške sve dok pupoljci nisu počeli da pupe. Isto važi i za žive ograde.
- Ako je prolećno sunce jako, čak i ako je zemljište još zamrznuto, nije loše zaštititi zimzelene biljke jutenim platnom da se ne bi prerano probudile. Možete i da ih zalijete toplom vodom, jer će to otopiti mraz, i zimzelene biljke onda mogu da ponovo piju vodu.
- Kad cvetne leje ponovo počnu da niču, možete da odsečete sve uvele delove i kompostirate ih.
- Ako ima mnogo u dvorištu ima mnogo grančica koje treba ukloniti sa žbunova, testera za raščišćavanje je dobra alatka za taj posao.

April
- Potražite korove i izvucite ih sa korenom.
- Ako je travnjak blago pohaban, podsejte novu travu gde je potrebno, ili ravnomerno razbacajte seme po celom travnjaku za najbolje rezultate. Održavajte površinu vlažnom i pokrijte je krpom od vlakana za brže klijanje. Ako je suvo proleće, vreme je i da počnete sada da zalivate travnjak.
- Izvadite kosačicu i ostale baštenske alatke i proverite jesu li u dobrom radnom stanju. Očistite ih, uklonite rđu gde je potrebno, nauljite drvene drške. Treba li nešto popraviti, ili naoštriti noževe? Možda treba kupiti nešto novo? Ako planirate da ove sezone kupite robotsku kosačicu, naš vodič može da preporuči koji model je prikladan za vaš travnjak.
- Da li imate robotsku kosačicu? Obavezno je osvežite za sezonu, uverite se da je akumulator napunjen do kraja, i da su postavljeni novi i oštri noževi, za dobar rezultat košenja bez iscepanih krajeva.
- Nađubrite i poboljšajte tlo kompostom oko žbunja i u lejama. Vreme je i da orežete biljke kao što je lavanda, a kad breza počne da lista, red je na ruže.
- Da bi se pčelama obezbedila hrana, možete da isključite mesta na kojima cveta prolećno cveće privremenim graničnim ogradama, koje će sprečiti da robotska kosačica pokosi cveće.

Maj
- Trava počinje rasti na 6 °C i vreme je da započnete košenje, ali svakako sačekajte da poraste preko 5 cm. Ne zaboravite da trava najbolje raste kad se skrati na 1/3 svoje dužine, pa kosite redovno. Robotske kosačice skraćuju pomalo i često, pa ne morate ni da brinete o tome kad je vreme za košenje.
- Travnjak najbolje napreduje kad se aeriše da bude gust i fin. Aeracija pomaže travi da dobija kiseonik i poboljšava drenažu. Voda i hranljive materije prodiru do korena, a trava isteruje više izdanaka. Nemojte ovo da prerano radite, da ne biste oštetili travu dok je osetljiva; sačekajte da trava oživi i da prođe nekoliko košenja. Ako imate robotsku kosačicu, ne zaboravite da obeležite poziciju kabla za navođenje.
- Sad je najbolji tren za sadnju novog drveća i grmlja.

Jun
- Dvorište je u punom porastu i veoma je zeleno, pa travnjak u ovo vreme treba kositi jednom nedeljno.
- Poduprite visoke višegodišnje biljke kočevima ili stalcima, da ne bi pale od težine kiše ili svojih cvetova. Ako odsečete uvele cvetove, obično će izrasti novi.
- Zalivajte novoposađeno žbunje i stabla.
- Orežite živu ogradu od smrče u junu ili julu. Idealno je vreme da oblikujete živu ogradu. Pravu ivicu obeležite kanapom.
- Nađubrite žbunje i višegodišnje biljke po drugi put pred kraj juna.

Jul
- Ne zaboravite na zalivanje i vodite računa da se nove biljke ne isuše. Počnite sa zalivanjem kad trava dobije tamnozelenu boju, da biste sprečili da se travnjak isuši. Ako je leto počelo vrlo suvo, bolje da zalijete malo više nego što treba. Poželjno je da zalivate ujutru tako da manje toga ispari, i nemojte da zalivate u kratkim intervalima, da se ne bi razvili površinski korenovi.
- Orežite voće i poduprite grane koje su se spustile, da se ne bi slomile od težine voća.

Avgust
- Period rezidbe (avgust, septembar) je počeo i pravi je čas za rezidbu većine drveća i grmova.
- Počnite od voćki, vodopijama i granama koje rastu ka unutra.
- Proređivanjem krošnje dobijaju se veći i bolji plodovi.
- Akumulatorski napajana teleskopska testera je dobra za dohvatanje visokih grana i lako je baratati njome.
- Proredite i podmladite živicu i grmlje kome je prošlo cvetanje.
- Setva trave u avgustu je efikasna. Seme brzo klija po toplom vremenu, a tlo i vazduh su dovoljno vlažni da spreče isušivanje semena. Novoposejano seme treba zalivati pomalo, ali često, a formiran travnjak treba zalivati ređe, ali obilno, da bi voda duboko prodrla.
- Proredite grmove ogrozda i brusnice posle berbe. Uklonite zakržljale, tanke i prepletene grančice da biste dozvolili da vazduh i svetlost prodru u grm. Proredite i žbunove maline i uklonite sve izdanke na kojima su bili plodovi.
- Iskopajte i razdvojte višegodišnje cvetnice ako su porasle i želite da ih umnožite.
- Ako imate živicu od listopadnih biljaka, treba je potkresati, kao i oblikovanu živu ogradu.

Septembar
- Od septembra do novembra preporučujemo da nađubrite travnjak jesenjim đubrivom (sadržaj azota 3–6%) nekoliko nedelja pre prvog mraza. To čini travu otpornijom na hladnoću preko zime i daje joj veću snagu za rast na proleće.
- Oberite voće i očistite palo voće sa travnjaka. Najbolje vreme za orezivanje voćki je na kraju berbe. Uklonite i osušeno voće sa grana, jer možda imaju zarazna gljivična oboljenja.
- Sad je dobro vreme i za sadnju novih leja cveća, drveća i žbunja.
- Ako razmišljate o novom travnjaku, septembar je dobro vreme i za to.
- Dobar je tren za novu aeraciju.

Oktobar
- Vreme je da se dvorište garažira. Pokosite ga još jednom. Za poslednjih nekoliko košenja podignite visinu noževa, da bi trava bila dovoljno jaka za zimu i sneg.
- Unesite baštenski nameštaj i saksijske biljke – noćni mraz može da vas iznenadi i da ošteti i biljke i saksije.
- Sakupite svo lišće sa travnjaka i kompostirajte ga, ili njime ušuškajte osetljive biljke. Ostavljanje sloja lišća na travnjaku povećava rizik od razvoja mahovine i buđi, pa očistite travnjak što više pre zime. Duvač lišća umnogome olakšava i ubrzava ovaj posao.

Novembar
- Većinu stvari koju ne uradite u oktobru možete da uradite u novembru, zavisno od uslova. Ako još nema snega i mraza, imate vremena da ga izgrabuljate ili da pripremite mesta za sađenje novih biljaka na proleće.
- Stavite robotsku kosačicu u zimovnik ili je pošaljite nekom od ovlašćenih Husqvarna prodavnica na servis i zimsko održavanje. Ne zaboravite da akumulator robotske kosačice tokom zimsko čuvanja mora da bude potpuno napunjen i da ne sme da izmrzne. Pametni zidni nosači olakšavaju da okačite i njih i stanicu za punjenje na zid tokom zine, a imamo i komplet za čišćenje, ako želite da očistite kosačicu posle duge sezone.
- Ako koristite akumulatorske proizvode, preporučujemo da radi dužeg radnog veka napunite akumulator do 50% pre zime. Akumulatori se najbolje skladište na temperaturi između 5 i 25 °C.
- Uredite ulaz i posadite zimzelene biljke, kao što su bršljan, smreka, čempres i šimšir u velike saksije.

Decembar
- Ne zaboravite da zaštitite stabla mladica glodara, zečeva i srna.
- Zimzelene biljke navodnjavajte sve dok tlo ne zamrzne, ali NE navodnjavajte listopadne žbunove.

Budite puni snage uz naše akumulatorske proizvode
Paleta Husqvarna akumulatora omogućava da koristite iste akumulatore u svemu od duvača lišća i lančane testere do kosačice i trimera.
Nekad ste znali da je sezona brige o dvorištu počela kad čujete susede da pale kosačice. Buka i zveket danas nestaju, jer se sve više za dvorišne poslove koriste električne alatke, pre svega one prilagodljivije, sa akumulatorskim napajanjem. Kao i kad je reč o električnim automobilima, razvoj akumulatorskih baštenskih alatki je brz. Akumulatorski proizvodi kompanije Husqvarna su sad snagom uporedivi sa benzinskim, a u nekim slučajevima i jači. Druga velika prednost akumulatorskih proizvoda je da možete da koriste isti akumulator u svim proizvodima. I prilagodljivi su i ekonomični, kaže Magnus Moberg, stručnjak za proizvode u kompaniji Husqvarna.
Pre nego što kupite novu akumulatorsku kosačicu, trimer ili lančanu testeru, ne bi bilo loše da posetite praktični Husqvarna vodič za kupovinu za akumulatorske proizvode. U njemu ćete brzo naći proizvode i akumulatore koji su kompatibilni sa vašim proizvodima i potrebama vašeg dvorišta.