1. Priča

Na vrhu struke – Kija Martin o tome kako je biti među najboljim arboristima na svetu

Sećate li se kako ste se kao dete penjali na drveće? Neki nastave da to rade i postanu arboristi. A neki od njih postanu najbolji na svetu. Jedna od tih superprofesionalaca je i Kija Martin, svetska šampionka arborizma iz Melburna. Ovo je njena priča.

Prvi put sam karijerno došla u kontakt sa drvećem tokom projekta rehabilitacije buša u ranim devedesetim. Ta interakcija mi je podstakla interesovanje za arboristiku, i krajem devedesetih sam upisala strukovne studije u koledžu Bernli u Viktoriji.”

„Mislila sam da nije moguće preći sa ove grane na onu. Ali, bilo je moguće!“

„Kurs je uključivao obavezno penjanje na drveće, i moje početno uverenje je bilo da nije moguće preći „sa ove grane na onu“ je ipak raspršeno kad sam se svojski potrudila i otkrila da je to ipak moguće. Uspela sam da završim „obuku na drvetu“ i deset godina sam bila negovatelj drveća u Kraljevskoj botaničkoj bašti u Melburnu i Krenburnu.“

„Imala sam i druge poslove pre i posle ovog, ali moje malo preduzeće, TreeStyle Pty Ltd, me je u potpunosti angažovalo.“

„Živim i radim u Melburnu skoro dvadeset godina i imala sam neverovatnu sreću da radim sa nekim od najrenomiranijih penjača na drvo i sa ljudima iz drvne industrije u Viktoriji, širom zemlje i širom sveta.“

„Trenutno radim za razne privatne klijente, na ugovor, radim sa studentima arboristike na nivou sertifikata, a i dalje dobrovoljno radim za razne organizacije sa kojima sam imala sreće da sarađujem u protekle dve decenije.“

Kako biste opisali svoje radno okruženje?

„Beskrajna divljina! Moj posao je svestran i kreće se od kombinacije rada sa zemlje i u vazduhu, uključujući penjanje na drvo i baratanja biljkama i opremom do učenja i predavanjima učenicima arboristike, članstva u komitetu koji se bavi dobrobiti drveća i njegovom značaju i važnosti u zajednici.“

„Imala sam neverovatnu sreću da radim sa nekim od najpoznatijih penjača na drvo i sa ljudima iz drvne industrije u zemlji i svetu.“

Koji su glavni izazovi pri održavanju drveća u Australiji?

„Vreme, razlike u veštini i iskustvu rukovaoca, očekivanja klijenta – ponekad nema dovoljno sati dnevnog svetla.“

Koji su najvažniji činioci koji ti omogućuju da dobro uradiš posao?

„Detaljno planiranje i jasni zadaci od početka. Uz to idu veština penjanja, tehnička kompetentnosti i pažnja na detalje u krošnji. Efikasnost aktivne posade na tlu je takođe važna. Naravno, tu je i detaljno i dobro osmišljeno raščišćavanje koje cela ekipa obavlja posle posla.“

Da li je izazov, iz ugla bezbednosti, raditi lančanom testerom dok ste na drvetu?

„Svakako. Zato uvek nosim odeću velike vidljivosti, robusne pantalone sa zaštitom od lanca i jaknu od materijala koji se teško haba, a udobna je po većini vremenskih uslova. U krošnji nosim jake penjačke cipele, na tlu jake čizme i običan zaštitni šlem sa zaštitom za uši, poželjno u upadljivim ili jako vidljivim bojama. Zaštitne naočari su uparene sa uslovima – žućkste, sive ili polarizovane – i ne radim bez rukavica.”

Kakav je običan dan Kije Martin?

„Običan dan“ sa alatom obično počinje u 7:30 na lokaciji. Ekipa stiže, obilazimo radno mesto i razgovaramo o poslu koji treba obaviti i određenim stavkama u planu rada ili posebnim kombinacijama opreme koje su neophodne. Upisujemo se i odlazimo na dodeljene lokacije ili drveće. Radimo timski, blisko, i jasno komuniciramo.

„Kad god je moguće, svodimo buku na minimum, i svako radi pažljivo i efikasno, onom opremom iz inventara koja najviše odgovara dobijenom zadatku. Dan obično uključuje mnogo penjanja na drveće, tako da se koriste specifični kompleti za penjanje i scenariji postavljanja opreme, sa više testera za penjanje i rad na tlu i velikim mašinama, a neizbežno isporučujemo naše nusproizvode za upotrebu u dvorištu drugog klijenta u blizini.

„Ručak se često podudara sa isporučivanjem usitnjenog materijala, pa onda sve ide ispočetka dok ne završimo zadatak, temeljno očistimo lokaciju, vidimo sa klijentom da li je potpuno zadovoljan – i vraćamo se na polaznu tačku. Treba reći i da je većina dana sjajna, jer su ekipe sjajne, a rad je uvek izazovan.“

Koja vam je najdragocenija alatka za rad?

„To bi bila Faltheimer kocka za uže za bacanje, sa užetom za bacanje i tri Harrison Rocket vrećice za bacanje. Tesno drugo mesto zauzima moja motorna testera sa gornjom ručkom Husqvarna T540XP, koja može da obavi gotovo sav posao oko uklanjanja drveta pristojne veličine.”

Šta vama znači brend Husqvarna?

„Snažno nasleđe, stabilna partnerstva i vrhunska tehnologija. Ali i istinska posvećenost branši i modernoj i pouzdanoj opremi u svim okolnostima.“

Arboristi širom sveta se takmiče da bi dokazali veštine i profesionalnost. Kija Martin je jedna od najviše rangiranih arboristkinja u svetu, a njeni rezultati govore za sebe. Dobila je priznanja i osvojila brojne nagrade, na međunarodnom prvenstvu u penjanju na drvo (ITCC), prvenstvu azijsko-pacifičkog regiona u penjanju na drvo (APTCC) i australijskom prvenstvu u penjanju na drvo (ATCC).